';

Endodoncja

Pytania i odpowiedzi

Co to jest leczenie kanałowe?

Jeśli bakterie próchnicowe zniszczą szkliwo i zębinę, dochodzą do jamy zęba, w której znajduje się miazga zęba – tzw. „nerw”. Zapalenie tej tkanki wywołuje silne, pulsujące bóle. Jeśli proces chorobowy rozwija się dalej, dochodzi do zakażenia tej tkanki i obumarcia zęba, a dolegliwości bólowe narastają. Lekarz oczyszcza jamę zęba i sieć kanałów, dezynfekuje i wypełnia szczelnie specjalnym materiałem, co ratuje ząb przed całkowitym zniszczeniem – ząb zostaje „uratowany”, ale jest „martwy”.

Na czym polega leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe (endodontyczne) polega na usunięciu zmienionych chorobowo tkanek (będących w stanie zapalnym) z kanałów korzeniowych zęba. Następnie kanały korzeniowe zostają opracowane, wyczyszczone, zdezynfekowane i wypełnione specjalnym materiałem (gutaperką, która jest biozgodna dla organizmu), aby nie pozostawić wolnych przestrzeni w kanałach, w których mogłyby rozwijać się bakterie.

Dlaczego dobre wyleczenie kanałów jest tak ważne?

Dobrze przeprowadzone leczenie kanałowe pozwala nam na utrzymanie zęba w jamie ustnej przez długie lata. Jest to szczególnie ważne, gdy na takim zębie opiera się prace protetyczne (korony, mosty). Zachowanie naturalnego zęba zapobiega zanikowi kości i późniejszym konsekwencjom tego zaniku.

Ile kanałów korzeniowych maja zęby?

W zależności, do której grupy zębów należy konkretny ząb, może mieć od 1 do 3, 4, a nawet 5 kanałów. Na przykład górny pierwszy przedtrzonowiec – tzw. „czwórka” – ma najczęściej 2, ale może mieć 1 lub 3 kanały. Zmienność liczby kanałów to jedna trudność. Dodatkowo dochodzi jeszcze możliwość łączenia się ze sobą lub dzielenia kanałów. Dlatego w DentiMedical, aby  sprostać tym wszystkim trudnościom i prawidłowo wykonać leczenie kanałowe stosujemy specjalistyczne leczenie z użyciem m.in. mikroskopu stomatologicznego.

Co powoduje, że leczenie kanałowe jest jednym z najdroższych zabiegów?

Nowoczesne leczenie kanałowe wymaga zdecydowanie innego podejścia do leczenia zęba, zastosowania specjalistycznych urządzeń i materiałów oraz wiedzy i praktyki. W DentiMedical przy każdym zabiegu stosujemy szereg nowoczesnych urządzeń, takich jak:

  • endometr – elektroniczny lokalizator wierzchołka zęba,
  • aparat rentgenowski – wykonujemy szereg zdjęć w trakcie zabiegu, aby zwiększyć precyzję leczenia,
  • koferdam – którego zadaniem jest utrzymanie bakterii znajdujących się w ślinie poza polem zabiegowym,
  • mikromotor endodontyczny – pozwala na precyzyjna kontrolę narzędzi do opracowania kanału, minimalizując ryzyko złamania narzędzia,
  • mikroskop zabiegowy – oświetla i powiększa obraz pola zabiegowego, umożliwiając znalezienie kanałów niewidocznych gołym okiem, rozwidleń kanału i połączeń z innymi kanałami oraz w wielu przypadkach pozwala na usunięcie starego wypełnienia kanału, czy też pozostawionego w zębie złamanego narzędzia.

Leczenie kanałowe na najwyższym poziomie wymaga nie tylko narzędzi, ale przede wszystkim czasu, precyzji, dużej wyobraźni przestrzennej oraz wiedzy i lat praktyki.

Czy każdy dentysta może leczyć endodontycznie?

Endodoncja jest jedną z wąskich dziedzin stomatologii. Leczenie według tradycyjnych metod leczenia kanałowego teoretycznie może wykonać każdy dentysta, natomiast leczenie według zasad nowoczesnej endodoncji wymaga zdecydowanie innego podejścia do tego zagadnienia. Aby zdobyć odpowiednią wiedzę i praktykę potrzeba wielu lat. Dodatkowym czynnikiem wpływającym na jakość leczenia jest wysokospecjalistyczna linia technologiczna, której nabycie jest dużą inwestycją nie tylko w wymiarze finansowym, ale także pod względem czasu potrzebnego na naukę, jak posługiwać się tą technologią. Nie każdy dentysta może sobie na to pozwolić. Wśród dentystów panuje powiedzenie: „Endodonta to nie zawód – to charakter”.

Zmień dział:

Marzysz o pięknym uśmiechu?
Z radością pomożemy Ci spełnić to marzenie!
Skontaktuj się z nami już teraz.