';

Implantologia

Pytania i odpowiedzi

Co to są implanty zębowe?

Implanty zębowe są to niewielkie, tytanowe śruby, służące do uzupełniania braków zębowych oraz do poprawy stabilizacji protez zębowych. Wbrew powszechnym opiniom, leczenie implantami nie jest zupełnie nową metodą leczenia, gdyż stosowana jest już od około 40 lat. Natomiast dopiero współczesny rozwój technologiczny i wiedzy medyczno-stomatologicznej doprowadził ją do obecnego rozkwitu. Implanty są imitacją prawdziwego korzenia zęba, gdyż są wykonane z tytanu, który zrasta się z kością. Jest on materiałem biozgodnym, to znaczy dobrze tolerowanym przez organizm i na tyle wytrzymałym, aby sprostać obciążeniom, jakim podlegają korzenie naturalnych zębów. Zęby odbudowane na implantach nie różnią się estetyką od zębów naturalnych.

Dla kogo są implanty?

Implanty są najlepszym rozwiązaniem dla osób dorosłych, które straciły ząb, bądź muszą go usunąć, a pragną zachować sąsiadujące z luką zęby bez ich szlifowania.

Czy zabieg założenia implantu zębowego boli?

Zabieg wszczepienia implantu jest wykonywany w znieczuleniu, a więc jest całkowicie bezbolesny, a dolegliwości po zabiegu są minimalne.

Czym różni się technika z implantami od tradycyjnych technik protetycznych?

Tradycyjne techniki uzupełniania zębów, jak np. korona czy most protetyczny, cementuje się na zębach zdrowych, które muszą zostać wcześniej oszlifowane, a niejednokrotnie pozbawione uprzednio żywej miazgi (nerwu) i wyleczone kanałowo. W technice z implantami unikamy tych wszystkich komplikacji. Za pomocą implantu można uzupełnić brak zęba nie naruszając przy tym innych zębów. Dodatkowo po usunięciu zęba, otaczająca go kość ulega szybkiemu zanikowi. Tylko założenie implantu zapobiega wczesnemu zanikowi kości w miejscu utraconych zębów.

Czy zabieg jest bezpieczny? Jakie jest ryzyko odrzucenia implantu?

Część wewnątrzkostna implantu posiada specjalnie przygotowaną powierzchnię o zwiększonej mikroporowatości, tak zwaną powierzchnię osteointegracji, czyli połączenia z kością. Powierzchnia ta pokryta jest tytanem. Tytan jest materiałem całkowicie biozgodnym, w pełni akceptowanym przez ludzki organizm. Współcześnie technologia implantów i technika implantacji są tak dopracowane, że po dokładnym zdiagnozowaniu oraz prawidłowo i szybko wykonanym zabiegu, możemy liczyć na 100% powodzenie. Sporadycznie może dojść do wczesnego odrzutu. Najczęściej jest to widoczne już w ciągu dwóch tygodni od wykonania zabiegu. Nie stanowi to żadnego zagrożenia dla pacjenta. Po pewnym czasie, po wygojeniu stanu zapalnego, można przeprowadzić ponowną implantację.

Wskaźnik powodzenia zabiegów jest jak na medycynę bardzo wysoki – wynosi 94-98%. Pozytywna integracja z tkanką kostną po 3 latach utrzymuje się na poziomie 98%, a po 10 latach wskaźnik powodzenia wynosi około 95%. Prawdopodobieństwo utrzymania implantu przez okres 15 lat waha się w okolicach 94%, przy założeniu, że pacjent przestrzega odpowiedniej higieny jamy ustnej. Choroby dziąseł, które towarzyszą złej higienie, mogą także doprowadzić do odrzucenia implantu przez organizm.

Tylko implantacja zapobiega wczesnemu zanikowi kości w miejscu utraconych zębów.

Jakie są zalecenia po założeniu implantu?

Po założeniu implantu bardzo ważna jest prawidłowa higiena jamy ustnej, aby nie doszło do rozwoju choroby dziąseł bądź przyzębia. Instruktaż higieny i dobór odpowiednich past i szczoteczek jest przeprowadzany w DentiMedical przez lekarzy i przeszkolone asystentki. Zalecane są również wizyty w DentiMedical co 6 miesięcy celem usunięcia kamienia nazębnego i ogólnego przeglądu zębów.

Zmień dział:

Marzysz o pięknym uśmiechu?
Z radością pomożemy Ci spełnić to marzenie!
Skontaktuj się z nami już teraz.