Strona główna / Dla pacjentów / Protetyka

Protetyka

Co to jest korona?

Jeśli ząb jest tak mocno uszkodzony lub zniszczony na skutek urazu bądź zaawansowanej próchnicy, że niemożliwa jest jego odbudowa za pomocą odbudowy kompozytowej czyli tzw. plomby, lekarz wykonuje sztuczny ząb pokryty porcelaną wypalaną w specjalnych piecach w laboratorium protetycznym. Taki ząb nie różni się wyglądem od pozostałych zębów. Dzięki zastosowaniu korony pacjent nie tylko odzyska utracony fragment zęba, ale także wzmocni go, poprawi jego funkcjonalność i estetykę. Jeśli zęby trzeba usunąć osadza się brakujący ząb na zębach sąsiednich tworząć tzw. most.


   DentiMedical, Korona protetyczna  

Czy zawsze trzeba uzupełnić brakujące zęby?

Wszystkie braki zębów które sąsiadują z zębami pacjenta trzeba uzupełnić. Jeśli się tego nie zrobi w odpowiednim czasie, zęby sąsiednie nachylają się do luki, co prowadzi do zaniku kości po stronie luki. Poza tym obniżeniu ulega wysokość zwarcia zębów, co prowadzi do chorób stawów skroniowo- żuchwowych
i starczego wyglądu.


Z jakich materiałów wykonywane są korony?

Materiały stosowane do  wykonania koron protetycznych są różne, korony tymczasowe czyli na czas leczenia lub przygotowania koron ostatecznych wykonuje się ze specjalnego akrylu i kompozytów. Ostateczne korony mogą być wykonane z porcelany na podbudowie metalowej, cyrkonowej bądź pełnoceramiczne.

Jak wygląda proces wykonania korony?

Założenie estetycznych koron porcelanowych poprzedzone jest trzema wizytami u lekarza. Na pierwszej następuje ocena uzębienia oraz prześwietlenie  dzięki czemu możliwa będzie propozycja najlepszego rozwiązania. Po miejscowym znieczuleniu lekarz szlifuje ząb zmniejszając jego wymiar. Następnie, po dobraniu odpowiedniego koloru, wykonywany jest precyzyjny wycisk zęba właściwego, zębów sąsiadujących i przeciwstawnych. To wszystko przesyłane jest do laboratorium, gdzie przygotowywana jest podbudowa korony oraz w drugim etapie napalana porcelana. Podczas pierwszej wizyty stomatolog wykonuje akrylową lub kompozytową koronę tymczasową w celu zabezpieczenia filaru zęba na czas pomiędzy wizytami.
Druga wizyta wiąże się z usunięciem tymczasowej korony, lekarz sprawdza kolor i kształt wykonanej korony. Jeżeli nie ma żadnych problemów pod względem estetycznym i funkcjonalnym i pacjent akceptuje wykonaną pracę, korona cementowana jest na stałe za pomocą specjalistycznego cementu.

 

Jak długo wytrzyma korona?

Przy prawidłowej higienie jamy ustnej, korona może służyć przez wiele lat. Instruktaż higieny i dobór odpowiednich past i szczoteczek jest przeprowadzany
w DentiMedical przez lekarzy i przeszkolone asystentki.

 

Co to jest most?

Jeśli trzeba usunąć ząb i chcąc go uzupełnić osadza się brakujący ząb na zębach sąsiednich tworząc tzw. most. W najprostszej formie są to jakby 3 korony połączone ze sobą.


   DentiMedical,Most protetyczny  

 

Co to jest proteza szkieletowa?

Ta proteza wykonana jest techniką odlewniczą. Cechuje się dużą wytrzymałością, stabilnym utrzymaniem, jest zdrowsza dla zębów własnych pacjenta, gdyż siły żucia rozkładają się bardziej fizjologicznie niż w klasycznej protezie akrylowej. Taka proteza zajmuje w ustach mniej miejsca i jest wygodniejsza.


  DentiMedical,Proteza szkieletowa
 

Co to jest licówka?

Jest to estetyczne uzupełnienie protetyczne wykonywane celem uzyskania odpowiedniego i zaplanowanego efektu estetycznego. Licówki wyglądają jak cieniutkie płatki wykonane z porcelany lub kompozytu nakładane na przednią (licową) stronę zęba. Dzięki licówce można zmienić kształt, kolor, długość zęba a także zniwelować przerwy między zębami, szczególnie diastemę tzn. przerwę pomiędzy jedynkami górnymi. Licówka dobrze wykonania jest nie do odróżnienia od pozostałych zębów pacjenta. Ze względu na wysoką estetykę licówki stały się standardowym sposobem poprawy uśmiechu wśród gwiazd kina i showbiznesu.

 

Na które zęby i kiedy można zastosować licówki?

Stosuje się je na przednie siekacze, kły czasami na zęby przedtrzonowe. Myślimy o licówkach wtedy gdy ich wargowe powierzchnie są przebarwione w sposób nie pozwalający na wybielenie ich w sposób zadawalający, są uszkodzone lub poprzez wady rozwojowe kształt lub kolor zębów uległ zniekształceniu. Licówki stosujemy również u osób, które posiadają zbyt krótkie lub wąskie zęby i odczuwają potrzebę zmiany wielkości i kształtu swoich zębów. W takim wypadku licówki odbudowują utracony fragment zęba jak również wyrównują krzywiznę lub nie prawidłowe ułożenie zęba. 

 

Z jakich materiałów wykonywane są licówki?                                                                         

Licówki wykonuje się wyłącznie z materiałów estetycznych - najczęściej porcelany, jak również z  kompozytów protetycznych. Różnica pomiędzy licówkami porcelanowymi a kompozytowymi wynika z charakterystyki, materiałów, z których są wykonywane a przez to te pierwsze są bardziej wytrzymałe i mniej podatne na przebarwienia. Licówka kompozytowa jest dobrym rozwiązaniem dla małych ubytków, zachowuje wtedy więcej naturalnej struktury zęba. Przykleja się je do zęba specjalnymi cementami, uzyskując w ten sposób odpowiedni efekt estetyczny. Stąd też różnica w cenie, ze względu na swoje parametry licówka porcelanowa może być 3-krotnie droższa od licówki kompozytowej.


Jak wykonuje się licówki?
Przed wykonaniem licówek niezbędna jest konsultacja z lekarzem w celu omówienia oczekiwań pacjenta i zbadania stanu uzębienia. W tym czasie lekarz bada pacjenta i upewnia się czy nie ma żadnych przeciwwskazań do ich wykonania. Najczęściej podczas takiej wizyty lekarz wypełnia ubytki próchnicowe, usuwa kamień nazębny lub wybiela zęby. Jeżeli stan uzębienia pacjenta nie wymaga żadnych dodatkowych poprawek lekarz przygotowuje zęby pod licówki.
W pierwszej kolejności lekarz stomatolog wraz z pacjentem dobierają odpowiedni kolor i kształt licówki, następnie wykonuje odpowiedni model przyszłej licówki.Na kolejnej wizycie w sposób bardzo precyzyjny wykonuje się szlif powierzchni szkliwa  (około 0,5mm) aby odpowiadał grubości przyszłej licówki. Kolejnym etapem jest wykonanie precyzyjnego wycisku, który później wysyłany jest do laboratorium protetycznego. Wycisk następnie wysyłany jest do laboratorium dentystycznego, gdzie licówki są ręcznie modelowane przez techników dentystycznych, których artyzm, doświadczenie i umiejętności kształtują odbudowę wyglądającą jak naturalny ząb.

Wykonanie licówek porcelanowych to procedura, która zazwyczaj może być zakończona podczas zaledwie 2-3 wizyt w okresie około 2 tygodni. Licówki kompozytowe można wykonać podczas 1 wizyty w gabinecie .

Przed bezpośrednim nałożeniem gotowych licówek na stałe, lekarz ponownie sprawdza kolor i dopasowanie. Po ostatecznej akceptacji przez pacjenta, stomatolog cementuje licówki na stałe. DentiMedical wykonuje również dokumentację fotograficzną Twoich zębów tak aby dokładnie przekazać laboratorium zaplanowany kształt i kolor nowych zębów.

 

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA - POWRÓT
ZADZWOŃ I UMÓW SIĘ NA KONSULTACJĘ
tel. 18 26 82 885


Powrót do strony głównej


Wstecz
Mikroskopowe leczenie kanałowe zębów

Już nie musisz usuwać zęba jeżeli boli, wykonujemy mikroskopowe leczenie kanałowe zębów, aby uratować je przed usunięciem...

Więcej

Specjalistyczne rekonstrukcje uśmiechu

Od dawna myślisz czy można przywrócić lub zmienić swój uśmiech, sprawdź, jest to możliwe...

Więcej

Ortodoncja zębów bez ekstrakcji

Czy zawsze marzyłeś o równych zębach, a pewnie myślałeś że już nic nie można zrobić, przekonaj się że możesz...

Więcej

Specjalistyczne leczenie implantologiczne

Brakuje Ci zęba a może kilku, słyszałeś o implantach ale do końca nie wiesz co to jest, umów się na konsultację...

Więcej

Ikona Facebook Ikona Twitter Ikona Google+
2010-2019 © Copyright DentiMedical