Strona główna / Dla pacjentów / Ortodoncja

Ortodoncja

Czy leczenie ortodontyczne boli?

Współcześnie stosowane metody leczenia ortodontycznego są bezbolesne, lub prawie bezbolesne. Dolegliwości bólowe ograniczają się najczęściej do dwóch, trzech dni od aktywacji aparatu i polegają na wrażliwości uciskowej, np. przy jedzeniu.

  

Kiedy stosujemy aparaty ruchome, a kiedy stałe?

W ortodoncji najważniejsze to rozwiązać problem, a wybór aparatu zależy od problemu który jest do rozwiązania. Są wady zgryzu, które lepiej leczy się aparatem stałym i takie w których lepiej zastosować aparat wyjmowany. Generalnie można powiedzieć, że aparaty wyjmowane stosowane są w okresie większego wzrostu pacjenta t.j. do ok.13 roku życia, a stałe zwykle po tym okresie, ale często u osób dorosłych aparat ruchomy jest pierwszym etapem leczenia przed założeniem aparatu stałego.


   DentiMedical,Aparat ruchomy  

  

Jaka jest górna granica wieku w leczeniu ortodontycznym?

Obecnie nie ma takiej granicy wieku. Można leczyć pacjentów w każdym wieku, zęby u osób starszych przesuwają się prawie tak szybko jak u osób młodych, jednak u tych pacjentów przygotowanie diagnostyczne powinno być szczególnie staranne, a plan leczenia przemyślany.

  

Czy u mnie potrzebne będzie usunięcie zębów?

Trudno powiedzieć. Zawsze staramy się wyleczyć pacjenta bez usuwania zębów, jeśli to możliwe. Jednak bez pełnej diagnostyki trudno odpowiedzieć na takie pytanie. Zasadą w DentiMedical jest dokładne badanie pacjenta, analiza modeli gipsowych, ocena zdjęć radiologicznych, analiza cefalometryczna i opracowanie szczegółowego planu leczenia.

  

Czy aparat musi być taki widoczny na zębach?

Współcześnie są do dyspozycji aparaty stałe metalowe oraz ceramiczne, które są zbliżone do koloru zębów pacjenta. Często pacjenci w celu zmniejszenia kosztów leczenia decydują się na złożenie aparatu estetycznego (ceramicznego) na górne zęby a metalowego na dolne.

   
DentiMedical,Aparat stały
    DentiMedical, Aparat stały
 


Czy leczenie ortodontyczne jest ważne tylko pod kątem prostych zębów?

Zdrowy i równy zgryz to nie tylko piękny wygląd zębów, ale także zdrowy narząd żucia. Nie leczona wada zgryzu często prowadzi do rozwoju próchnicy, chorób dziąseł, nieprawidłowego ścierania się zębów, niepoprawnej wymowy, bólu i chorób stawów skroniowo - żuchwowych, bólów głowy.

  

Kiedy należy rozpocząć leczenie, jak długo trwa leczenie wady zgryzu?

Czas rozpoczęcia leczenia u dzieci jest uzależniony od nasilenia wady zgryzu, jednak niewątpliwie ważne jest, aby przyjść na wizytę konsultacyjną w celu sprawdzenia czy zgryz rozwija się prawidłowo. Czasem krótkie i nieskomplikowane leczenie może naprowadzić rozwój narządu żucia na prawidłową drogę. Jeśli się tego nie zrobi, istnieje ryzyko, że opóźnione leczenie będzie dużo bardziej trudne i skomplikowane.

 

 

Jak dbamy o zęby, gdy mamy aparat stały?

Noszenie aparatu mobilizuje do jeszcze większej dbałości o higienę jamy ustnej. Zęby trzeba szczotkować po każdym posiłku. Z większą starannością należy wybierać odpowiednią pastę do zębów, powinno wybierać się te z dodatkiem ziół, które dbają nie tylko o zęby, ale i o dziąsła. Dodatkowo należy stosować specjalistyczne nici dentystyczne, irygatory i płyny do płukania jamy ustnej.

 

Jak długo trwa leczenie aparatem stałym? 

Leczenie aparatem stałym, w zależności od zaawansowania leczonej wady zgryzu, trwa od 1,5 do 2 lat (lub dłużej w przypadku skomplikowanych wad). Nie zgłaszanie się terminowo na wizyty kontrolne może spowodować wydłużenie czasu leczenia, a także uzyskanie gorszych rezultatów leczenia ortodontycznego.


NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA - POWRÓT                                                                                  ZADZWOŃ I UMÓW SIĘ NA KONSULTACJĘ
tel. 18 26 82 885


Powrót do strony głównej


Wstecz

 

Mikroskopowe leczenie kanałowe zębów

Już nie musisz usuwać zęba jeżeli boli, wykonujemy mikroskopowe leczenie kanałowe zębów, aby uratować je przed usunięciem...

Więcej

Specjalistyczne rekonstrukcje uśmiechu

Od dawna myślisz czy można przywrócić lub zmienić swój uśmiech, sprawdź, jest to możliwe...

Więcej

Ortodoncja zębów bez ekstrakcji

Czy zawsze marzyłeś o równych zębach, a pewnie myślałeś że już nic nie można zrobić, przekonaj się że możesz...

Więcej

Specjalistyczne leczenie implantologiczne

Brakuje Ci zęba a może kilku, słyszałeś o implantach ale do końca nie wiesz co to jest, umów się na konsultację...

Więcej

Ikona Facebook Ikona Twitter Ikona Google+
2010-2019 © Copyright DentiMedical