';

Ortodoncja

Pytania i odpowiedzi

Czy leczenie ortodontyczne boli?

Współcześnie stosowane metody leczenia ortodontycznego są bezbolesne lub prawie bezbolesne. Dolegliwości bólowe ograniczają się najczęściej do dwóch, trzech dni od aktywacji aparatu i polegają na wrażliwości uciskowej, np. przy jedzeniu.

Kiedy stosujemy aparaty ruchome, a kiedy stałe?

W ortodoncji najważniejsze to rozwiązać problem, a wybór aparatu zależy od problemu, który jest do rozwiązania. Są wady zgryzu, które lepiej leczy się aparatem stałym i takie, w których lepiej zastosować aparat wyjmowany. Generalnie można powiedzieć, że aparaty wyjmowane stosowane są w okresie większego wzrostu pacjenta, czyli do ok. 13 roku życia, a stałe zwykle po tym okresie, ale często u osób dorosłych aparat ruchomy jest pierwszym etapem leczenia przed założeniem aparatu stałego.

Jaka jest górna granica wieku w leczeniu ortodontycznym?

Obecnie nie ma tego typu granicy. Można leczyć pacjentów w każdym wieku. Zęby u osób starszych przesuwają się prawie tak szybko, jak u osób młodych, jednak u starszych pacjentów przygotowanie diagnostyczne powinno być szczególnie staranne, a plan leczenia przemyślany.

Czy u mnie potrzebne będzie usunięcie zębów?

Trudno powiedzieć. Zawsze staramy się wyleczyć pacjenta bez usuwania zębów, jeśli to możliwe. Jednak bez pełnej diagnostyki trudno odpowiedzieć na takie pytanie. Zasadą w DentiMedical jest dokładne badanie pacjenta, analiza modeli gipsowych, ocena zdjęć radiologicznych, analiza cefalometryczna i opracowanie szczegółowego planu leczenia.

Czy aparat musi być taki widoczny na zębach?

Współcześnie są do dyspozycji aparaty stałe metalowe oraz ceramiczne, które są zbliżone do koloru zębów pacjenta. Często pacjenci w celu zmniejszenia kosztów leczenia decydują się na złożenie aparatu estetycznego (ceramicznego) na górne zęby, a metalowego na dolne.

Czy leczenie ortodontyczne jest ważne tylko pod kątem prostych zębów?

Zdrowy i równy zgryz to nie tylko piękny wygląd zębów, ale także zdrowy narząd żucia. Nieleczona wada zgryzu często prowadzi do rozwoju próchnicy, chorób dziąseł, nieprawidłowego ścierania się zębów, niepoprawnej wymowy, bólu i chorób stawów skroniowo-żuchwowych, a także bólów głowy.

Jak długo trwa leczenie wady zgryzu i kiedy należy je rozpocząć?

Czas rozpoczęcia leczenia u dzieci jest uzależniony od nasilenia wady zgryzu, jednak niewątpliwie ważne jest, aby przyjść na wizytę konsultacyjną w celu sprawdzenia, czy zgryz rozwija się prawidłowo. Czasem krótkie i nieskomplikowane leczenie może naprowadzić rozwój narządu żucia na prawidłową drogę. Jeśli się tego nie zrobi, istnieje ryzyko, że opóźnione leczenie będzie dużo bardziej trudne i skomplikowane.

Jak dbamy o zęby, gdy mamy aparat stały?

Noszenie aparatu mobilizuje do jeszcze większej dbałości o higienę jamy ustnej. Zęby trzeba szczotkować po każdym posiłku. Z większą starannością należy wybierać odpowiednią pastę do zębów – powinno wybierać się te z dodatkiem ziół, które dbają nie tylko o zęby, ale i o dziąsła. Dodatkowo należy stosować specjalistyczne nici dentystyczne, irygatory i płyny do płukania jamy ustnej.

Jak długo trwa leczenie aparatem stałym?

Leczenie aparatem stałym – w zależności od zaawansowania leczonej wady zgryzu – trwa od 1,5 do 2 lat (lub dłużej w przypadku skomplikowanych wad). Niezgłaszanie się terminowo na wizyty kontrolne może spowodować wydłużenie czasu leczenia, a także uzyskanie gorszych rezultatów leczenia ortodontycznego.

Zmień dział:

Marzysz o pięknym uśmiechu?
Z radością pomożemy Ci spełnić to marzenie!
Skontaktuj się z nami już teraz.