';

Gdy boli ząb

Gdy ząb zaczyna
boleć, nie można
czekać!

W nagłych wypadkach prosimy o zgłaszanie się niezwłocznie po wystąpieniu objawów bólowych,
ale nie później niż 1,5 godziny przed zamknięciem DentiMedical.

Konieczne jest telefoniczne ustalenie
konkretnego terminu wizyty.

Odkładanie wizyty przyczyną
poważnych problemów

Gdy ząb zaczyna boleć nie można czekać. Trzeba zgłosić się do dentysty najszybciej jak to możliwe. Odkładanie wizyty z nadzieją, że ból minie, może doprowadzić do sytuacji, w której ząb, który dzisiaj tylko boli, wkrótce może stać się przyczyną większych problemów – ropnia i obrzęku i zdecydowanie większych dolegliwości bólowych.

Co zrobić, aby otrzymać pomoc
w nagłym przypadku?

Konieczne jest telefoniczne ustalenie konkretnego terminu wizyty. Prowadzimy planowe leczenie pacjentów, dlatego też czas oczekiwania na wizytę może wynieść maksymalnie kilka godzin. W każdej chwili pacjenci mogą jednak otrzymać znieczulenie uśmierzające ból tak, aby do minimum zmniejszyć niedogodności związane z oczekiwaniem na wizytę.

Ból informuje nas, że
w naszym organizmie
dzieje się coś nie tak.

Pod względem fizjologicznym ból zęba należy do
jednych z najmocniejszych, dlatego też często
kojarzony jest jako najbardziej nieprzyjemny.

Leczenie bólu zęba

1. Nadwrażliwość

Ból może być wywołany tzw. nadwrażliwością zęba, która często jest spowodowana nieprawidłowym szczotkowaniem, używaniem nieodpowiednich past do zębów, brakami zębów czy wadami zgryzu. Miejscem bólu w przypadku nadwrażliwości zęba jest okolica szyjek zęba, tuż przy dziąśle, w którym to miejscu są odsłonięte głębsze warstwy zęba poprzez uszkodzenie szkliwa związane z przeciążeniem lub „opadaniem” dziąseł, co powoduje odsłonięcie się kanalików zębinowych i reagowanie bólem na zimno, słodkie, kwaśne.

W DentiMedical leczenie bólu wywołanego nadwrażliwością polega na:

  • higienizacji jamy ustnej poprzez usunięcie kamienia i osadów nazębnych,
  • doborze odpowiedniej szczoteczki i pasty do zębów wraz z instruktażem,
  • zastosowaniu odpowiednich, profesjonalnych preparatów w gabinecie,
  • leczeniu przy użyciu ozonu – ozonoterapii,
  • leczeniu przy użyciu lasera biostymulującego – laseroterapii.

2. Leczenie kanałowe

Jeżeli metody z punktu pierwszego nie powodują poprawy i ból dalej się utrzymuje z taką samą lub większą intensywnością, może to świadczyć o nieodwracalnym stanie zapalnym nerwu w zębie i konieczności leczenia kanałowego.

W DentiMedical leczenie kanałowe odbywa się według ścisłych zasad ustalonych przez naszych lekarzy i z zastosowaniem sprzętu najwyższej jakości (m.in. endometr, radiowizjografia, Endomotor, Obtura, mikroskop stomatologiczny).

3. Złamany ząb

Złamany ząb też często wiąże się z odczuwaniem bólu. Dodatkowo jeżeli jest to złamanie któregoś z zębów przednich, to dochodzi problem estetyczny, natomiast w przypadku złamania zęba bocznego, powstaje utrudnienie lub uniemożliwienie gryzienia pokarmów.

  • W DentiMedical leczymy złamane zęby poprzez wykonanie estetycznej odbudowy zęba materiałem kompozytowym najwyżej klasy pod względem uzyskania najbardziej zadowalającego efektu estetycznego, szczególnie dla zębów w odcinku przednim.
  • Jeżeli złamaniu towarzyszy ból lub złamanie jest rozległe, ale jeszcze naddziąsłowe, to należy wcześniej wykonać leczenie kanałowe, następnie wzmocnić pozostałe struktury zęba wkładem koronowo-korzeniowym oraz wykonać koronę porcelanową.
  • Natomiast gdy złamanie zęba jest bardzo rozległe i głęboko poddziąsłwe, to często stwarza to bardzo trudne warunki do wykonania odbudowy takiego zęba i najczęściej w takiej sytuacji należy rozważyć usunięcie zęba i zastąpić go implantem lub wykonać most protetyczny.

Jeśli urazowi uległ ząb mleczny:

  1. Należy zebrać jak najwięcej fragmentów uszkodzonego zęba. W sytuacji, gdy nie uda się odnaleźć żadnego odłamka – trzeba poinformować o tym dentystę. Brak fragmentów zęba może oznaczać, iż został on wbity w głąb tkanek miękkich.
  2. Gdy doszło do zranienia tkanek miękkich, należy ranę przemyć wodą utlenioną i zatamować krwawienie, uciskając gazą.
  3. Dziecko trzeba jak najszybciej przywieźć do dentysty.

Jeśli urazowi uległ ząb stały:

  1. Należy spróbować odnaleźć odłamany fragment korony, a następnie umieścić go w naczyniu z zimną wodą, mlekiem lub solą fizjologiczną.
  2. W przypadku nie odnalezienia odłamanego fragmentu, należy koniecznie poinformować o tym lekarza (istnieje ryzyko, iż fragment zęba został wbity w tkankę miękką).
  3. Natychmiast po zaistnieniu urazu należy zgłosić się do dentysty w celu zabezpieczenia złamania.
Marzysz o pięknym uśmiechu?
Z radością pomożemy Ci spełnić to marzenie!
Skontaktuj się z nami już teraz.