';

Profilaktyka

Pytania i odpowiedzi

Czy leczenie stomatologiczne boli?

Obecnie większość bolesnych zabiegów wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Zamiast bólu czuje się odrętwienie. Znieczulenie wykonuje się w formie iniekcji podśluzówkowej, jednak wrażliwi pacjenci, którzy czują lęk przed igłą, mogą poprosić lekarza o znieczulenie miejsca wkłucia płynem lub żelem znieczulającym.

Jak często należy kontrolować zęby?

Warto sprawdzić stan zębów co najmniej co 6 miesięcy. Jeśli robi się to rzadziej, można przeoczyć pierwszą fazę rozwoju próchnicy, a przez to powstaje ryzyko głębokiej próchnicy, co może powodować dolegliwości bólowe i bardziej skomplikowane leczenie – np. leczenie kanałowe.

Dlaczego trzeba regularnie usuwać kamień nazębny?

Kamień osadza się na zębach, ale także pod dziąsłami i powoduje, że dziąsło nie przylega ściśle do zębów. Umożliwia to wnikanie pod dziąsła bakterii, co przenosi infekcję w głąb, a efektem tego jest stopniowy zanik kości, w której osadzone są zęby. Po pewnym czasie zęby (najczęściej przednie dolne) zaczynają się ruszać, a nawet wypadają. Regularna kontrola kamienia na zębach i jego usuwanie zapobiega tym problemom.

Co zrobić, gdy złamie się ząb?

Jeśli urazowi uległ ząb mleczny:

  1. Należy zebrać jak najwięcej fragmentów uszkodzonego zęba. W sytuacji, gdy nie uda się odnaleźć żadnego odłamka – trzeba poinformować o tym dentystę. Brak fragmentów zęba może oznaczać, iż został on wbity w głąb tkanek miękkich.
  2. Gdy doszło do zranienia tkanek miękkich, należy ranę przemyć wodą utlenioną i zatamować krwawienie, uciskając gazą.
  3. Dziecko trzeba jak najszybciej przywieźć do dentysty.

Jeśli urazowi uległ ząb stały (złamanie korony zęba):

  1. Należy spróbować odnaleźć odłamany fragment korony, a następnie umieścić go w naczyniu z zimną wodą, mlekiem lub solą fizjologiczną.
  2. W przypadku nie odnalezienia odłamanego fragmentu, należy koniecznie poinformować o tym lekarza (istnieje ryzyko, iż fragment zęba został wbity w tkankę miękką).
  3. Natychmiast po zaistnieniu urazu należy zgłosić się do dentysty w celu zabezpieczenia złamania.

Na czy polega usunięcie kamienia?

Zalegająca wskutek niedokładnego oczyszczania zębów płytka nazębna może z czasem ulec procesowi mineralizacji, w wyniku czego powstaje kamień nazębny, którego nie da się usunąć przy pomocy zwykłej szczoteczki. Usunięcie kamienia jest możliwe przy pomocy ultradźwięków w gabinecie stomatologicznym. Jest to zabieg bezbolesny i bezpieczny dla pacjenta oraz dający duże poczucie świeżości w jamie ustnej.

Na czym polega piaskowanie zębów?

Jest to zabieg usuwania osadu i przebarwień zębów, których nie można usunąć szczotkowaniem, najczęściej powstałych przez picie kawy, herbaty, czy też palenie tytoniu. Do piaskowania służą specjalistyczne urządzenia zwane piaskarkami dentystycznymi, które wyrzucają pod dużym ciśnieniem mieszankę specjalnej drobnocząsteczkowej soli i wody, która skutecznie usuwa osady i przebarwienia. Piaskowanie to zabieg bezpieczny i bezbolesny.

Co to jest fluoryzacja?

Jest to pokrywanie zębów lakierem z fluorem. Zabieg ma na celu wzmocnienie struktury szkliwa, a także zwiększenie jego odporności na próchnicę. Profilaktycznie powinno się przeprowadzać fluoryzację wraz z czyszczeniem zębów co pół roku.

Co to jest lakowanie zębów?

Jest to profilaktyczny zabieg zabezpieczenia zęba przed próchnicą, który polega na pokryciu naturalnych zagłębień i bruzd w zębach na powierzchniach żujących specjalnym lakiem. Lakowanie ma na celu zapobieganie rozwojowi próchnicy w bruzdach zębów – w miejscach, w których prawidłowa higiena może być utrudniona. Lakowanie wykonuje się głównie u dzieci. Jest najskuteczniejsze, gdy przeprowadzi się je do dwóch miesięcy od wyrznięcia zęba przez błonę śluzową, czyli pokazania się go w jamie ustnej.

Jak dbać o zdrowie zębów i dziąseł?

Jak wszyscy wiemy, codzienne prawidłowe szczotkowanie zębów pomaga zapobiegać próchnicy. Ale samo szczotkowanie niestety nie zapewni zdrowych zębów. Tak samo jak o zęby, należy zadbać o dziąsła, ponieważ to choroby dziąseł, czyli tzw. paradontoza są przyczyną utraty zębów. Dziąsła pokrywają i ochraniają kości utrzymujące zęby. Kości te można porównać do fundamentów domu – gdy fundamenty zostaną osłabione, dom może się zawalić, nawet jeśli sam w sobie nie jest uszkodzony. Podobnie, jeżeli nie dbamy o zdrowie dziąseł, znajdująca się pod nimi kość zostanie zaatakowana i uszkodzona przez bakterie. Jeżeli kość nie będzie wystarczająco zdrowa i mocna, aby stabilizować zęby, możesz je stracić, nawet jeżeli nigdy w życiu nie miałeś ubytków próchnicowych!

Co powoduje choroby dziąseł?

Przyczyną chorób dziąseł, a także próchnicy zębów jest płytka nazębna – bezbarwna, lepka warstwa złogów pokarmowych i bakterii, która bez przerwy gromadzi się na powierzchni zębów, przekształcając się z czasem w duże złogi kamienia nazębnego. Bakterie te produkują toksyny, które powodują podrażnienie dziąseł oraz uszkadzają poszczególne tkanki zęba. Pierwszym stadium choroby dziąseł jest stan zapalny. Na skutek gromadzenia się płytki nazębnej nad i pod dziąsłami dochodzi do ich obrzęku i krwawienia. Dbając na co dzień o odpowiednią higienę jamy ustnej i regularnie odwiedzając stomatologa, można skutecznie zapobiec paradontozie i próchnicy zębów.

Jak rozpoznać chorobę dziąseł?

Może okazać się, że cierpisz na chorobę dziąseł, jeżeli zauważysz, że twoje dziąsła są z obrzękiem, wrażliwe i zaczerwienione, często krwawią podczas szczotkowania lub czyszczenia zębów nicią dentystyczną. W zaawansowanym stadium zęby zaczynają być rozchwiane i rozsuwają się. Dodatkowo nie możesz pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z ust. Każdy z tych powodów lub kilka z nich razem powinno być dla Ciebie sygnałem, aby zgłosić się do lekarza stomatologa.

Co zrobić, jeżeli podejrzewam, że mam chorobę dziąseł?

Udaj się do swojego dentysty, który oczyści i zbada twoje zęby i dziąsła. W większości przypadków wcześnie rozpoznana choroba będzie w pełni i szybko wyleczona. Pamiętaj żeby czyścić zęby w dwóch etapach – najpierw szczoteczką i odpowiednią pastą do zębów, a następnie nicią dentystyczną, aby wyczyścić miejsca, gdzie nie dotrze szczoteczka. Czy wiesz, że jeśli nie używasz nici dentystycznej, aż blisko 50 procent powierzchni Twoich zębów pozostaje nieoczyszczonych?

Jak stosować nić dentystyczną?

Weź około 40 cm nici i owiń ją luźno wokół środkowych palców. Używając kciuka i palców wskazujących, napnij nić i wsuń ją delikatnie miedzy zęby. Uważaj, aby nie zsunąć jej na dziąsła zbyt gwałtownie. Delikatnie przesuwaj ją w górę i w dół po powierzchni zęba, również poniżej linii dziąseł. Początkowo korzystanie z nici może wydawać się niewygodne, ale wystarczy odrobina cierpliwości i praktyki, a po pewnym czasie czyszczenie zębów nicią dentystyczną stanie się tak naturalne i proste, jak mycie zębów szczoteczką.

Gdy czyszczę zęby nicią dentystyczną, moje dziąsła krwawią. Czy muszę przestać jej używać?

Nie. Nie martw się, jeżeli z początku dziąsła będą krwawić – zdarza się to bardzo często. Może to być sygnał, że cierpisz na zapalenie dziąseł. Po kilku dniach, krwawienie powinno ustąpić, gdy poprawisz higienę i stan dziąseł się poprawi. Jeżeli krwawienie nie ustaje, skontaktuj się ze swoim lekarzem stomatologiem.

Jaki rodzaj nici jest najlepszy?

Obecnie dostępnych jest wiele różnych rodzajów nici (woskowane i niewoskowane oraz w różnych smakach) i wszystkie zaprojektowano tak, aby można było nimi dotrzeć w miejsca miedzy zębami oraz poniżej linii dziąseł i usunąć z nich płytkę nazębną. Używaj tej nici, która najbardziej odpowiada Twoim potrzebom.

Niektóre z najnowszych nici zaprojektowano tak, aby były łatwiejsze w użyciu, są bardziej odporne na strzępienie i łatwo wsuwają się miedzy zęby. Jeżeli nosisz np. aparat ortodontyczny lub masz uzupełnienia protetyczne, jak np. mosty, które przeszkadzają w normalnym czyszczeniu nicią dentystyczną, wypróbuj nić, którą można przewlekać między zębami. Nić tego typu posiada usztywniony koniec, który umożliwia wprowadzenie jej miedzy zęby lub pod przęsło mostu, albo wokół aparatu ortodontycznego.

Czy przestrzenie miedzy zębami można czyścić tylko nicią dentystyczną?

Oprócz nici dentystycznych, do czyszczenia przestrzeni między zębami można używać jeszcze innych produktów, jak np. czyściki na trzonku lub palcowe. O pomoc w wyborze odpowiedniego dla ciebie produktu poproś lekarza lub przeszkoloną asystentkę DentiMedical.

Kiedy moje dzieci powinny zacząć używać nici dentystycznej?

Nici dentystycznej zaczynamy używać, gdy dwa zęby przylegają do siebie. Do siódmego roku życia dzieci nie są na tyle sprawne manualnie, aby prawidłowo wyczyścić sobie zęby. Należy im w tym pomagać i każdorazowo po zakończeniu mycia zębów przez dziecko rodzic powinien jeszcze raz je wyczyścić, zarówno szczoteczką jak i nicią dentystyczną.

Droga mamo, drogi tato – sprawdzaj i kontroluj postępy dziecka, aż samo będzie w stanie dokładnie czyścić zęby. Pamiętaj, że im wcześniej zaczniecie razem czyścić zęby nicią dentystyczną, tym szybciej stanie się to częścią codziennej higieny jamy ustnej. I jeszcze jedno – pamiętaj, aby zawsze pochwalić dziecko za dobrze wyczyszczone zęby!

Zmień dział:

Marzysz o pięknym uśmiechu?
Z radością pomożemy Ci spełnić to marzenie!
Skontaktuj się z nami już teraz.