Stomatologia estetyczna
Co to jest wybielanie zębów?
Jest to szerokie pojęcie obejmujące różne metody i materiały. Generalnie może być przeprowadzone w domu przez pacjenta lub w gabinecie przez lekarza stomatologa.
- Do pierwszej grupy zaliczamy używanie past wybielających, które mogą usunąć osad pojawiający się na zębach w ciągu całego dnia. Ich działanie jednak ogranicza się do wybielania przebarwień zewnętrznych w bardzo ograniczonymi zakresie. Pasty wybielające stosowane w nadmiarze niestety szkodzą zębom, ponieważ znacznie ścierają warstwę ochronną szkliwa. Poza tym ich działanie wybielające jest najczęściej mało zauważalne poza efektem „czyściejszych” zębów. Możemy także sami w domu używać paski wybielające oparte na bazie nadtlenku wodoru. Kuracja taka trwa 2 tygodnie i pozwala na wybielenie zębów o ok. 3 odcienie. Niestety możliwość wybielania dotyczy jedynie przedniej części zębów, a żel i tak nie dociera do przestrzeni międzyzębowych, więc pozostaje ciemny efekt między zębami. Metoda jest dość uciążliwa i mało skuteczna w stosunku do kosztu.
- Możemy skorzystać z metody tzw. wybielania nakładkowego, które wymaga od pacjenta kilku wizyt w gabinecie. Polega ona na zakładaniu na zęby na noc nakładki wykonanej z tworzywa indywidualnie dla pacjenta, wypełnionej preparatem wybielającym. Pacjent dostaje informacje na temat czasu i częstotliwości stosowania żelu oraz możliwości występowania nadwrażliwości zębów. Niekiedy pojawiają się podrażnienia dziąseł, objawiające się jako kredowo-białe plamy, które ustępują po kilku godzinach. Czynność wybielania powtarza się przez kilka, kilkanaście nocy. Aby utrzymać efekt wybielonych zębów proces ten można powtórzyć co jakiś czas. Jest to więc metoda wymagająca od pacjenta zaangażowania i cierpliwości.
- Obecnie są również profesjonalne gabinetowe metody, które usprawniły wykonanie, szybkość i bezpieczeństwo procesu wybielania zębów. Oferowane są one do stosowania tylko w gabinetach stomatologicznych. Cechują się większym stężeniem substancji czynnej, a co za tym idzie szybszym działaniem. Mogą stanowić alternatywę dla wielu pacjentów, którzy mając na względzie komfort, oszczędność czasu i uwolnienie się od odpowiedzialności pragną osiągnąć spektakularny efekt w najkrótszym czasie. Można powiedzieć, że jedna wizyta daje efekt zadawalający już po około 60 min. terapii. Wadą tej metody jest często nadwrażliwość zębów w trakcie wybielania (jeżeli Pacjent nie wyrazi zgody na znieczulenie) oraz do około 48h po zabiegu.
Jakie są metody i sposoby wybielania zębów?
W DentiMedical oferujemy dwie – obecnie najnowocześniejsze na świecie – metody wybielania zębów: metoda jednoseansowa i metoda nakładkowa.
Metoda jednoseansowa
Jeżeli potrzebujesz uzyskać efekt szybko (podczas jednej wizyty), możemy zaproponować wybielanie jednoseansowe przy użyciu preparatów o odpowiednim stężeniu i specjalistycznej lampy generującej światło
i przyspieszającej proces wybielania, więc jeżeli masz spotkanie biznesowe, randkę, wesele lub po prostu chcesz zrobić dobre wrażenie i zaskoczyć białym uśmiechem najbliższych lub przyjaciół, umów się na wizytę i miej białe, zdrowe zęby każdego dnia.
Metoda nakładkowa
Druga z metod wybielania, to metoda nakładkowa, polecana szczególnie pacjentom, których zęby mają „cienkie” szkliwo oraz tendencję do nadwrażliwości zębów (tzn. zęby często reagują na zimno, kwaśne i słodkie produkty). Wybielanie tą metodą trwa około 2 tygodni, przy czym efekt widoczny jest już po pierwszym zastosowaniu preparatu wybielającego. Wybielanie nakładkowe dzielimy na etap gabinetowy i etap domowy.
Etap gabinetowy
Na pierwszej wizycie pacjent ma usunięty kamień lub osad z zębów oraz pobrany jest wycisk łuku zębowego. Następnie w pracowni protetycznej przygotowywane są specjalne nakładki, dopasowane indywidualnie do kształtu zębów. Na kolejnej wizycie pacjent otrzymuje nakładki oraz strzykawki z żelem wybielającym wraz z dokładnymi instrukcjami, co do dalszego postępowania.
Etap domowy
- Należy wycisnąć ze strzykawki odpowiednią ilość preparatu i rozprowadzić w zagłębieniach szyny.
- Po umyciu zębów, umieścić nakładkę na zębach i silnie docisnąć.
- Nakładkę nosić przez ok. 3 godziny w ciągu dnia lub przez całą noc (w zależności od stężenia substancji czynnej preparatu).
Po zakończeniu każdego zabiegu należy umyć zęby pastą z fluorem lub typu sensitive (do nadwrażliwych zębów). Proces wybielania należy kontynuować przez 10-14 dni. Po zakończeniu kuracji należy przeprowadzić zabieg fluoryzacji w gabinecie. Efekt wybielania nakładkowego jest trwały, jednak w przypadku przyciemnienia zębów (po 6-12 miesiącach) warto zastosować zabieg przypominający, zakładając szynę z preparatem na 1 lub 2 noce.
Co się dzieje z moim zębami pomiędzy szczotkowaniem rano i wieczorem?
Warto wiedzieć co się dzieje z naszymi zębami pomiędzy jednym a drugim szczotkowaniem. Na powierzchni szkliwa zębów odkłada się ciągle płytka nazębna. Zaczyna się ona tworzyć już w kilka minut po zabiegach higienicznych. Spożywanie posiłków powoduje dostarczenie bakteriom pożywki, powodując w ten sposób przyrost płytki nazębnej. Na tym etapie daje się ją łatwo usunąć poprzez dokładne szczotkowanie i nitkowanie. Zaniedbanie tych zabiegów, z biegiem czasu, prowadzi do mineralizacji płytki i przekształcenia się jej w kamień nazębny, a to oznacza, że szczotkując zęby w domowych warunkach, nie jesteśmy już w stanie dokładnie go usunąć. Dotyczy to zwłaszcza powierzchni zębów od strony języka i podniebienia. Dlatego w tych miejscach nasila się rozwój płytki bakteryjnej co daje efekt ciemniejszych zębów i nieświeżego oddechu. Profesjonalne oczyszczanie przeprowadzane jest przez lekarza stomatologa w gabinecie. Polega ono na usunięciu tych trudnych do wyczyszczenia złogów. Oczyszczenie zębów z nalotów i złogów kamienia, daje już często efekt lekko rozjaśnionego szkliwa, a zarazem zębów. Profesjonalne czyszczenie powinno się odbywać 2-4 razy w roku w zależności od ilości nalotu i kamienia, ale nie ma ono na celu wybielenia zębów, a jedynie powinno poprzedzać taki zabieg. O tym, czy zęby są prawidłowo czyszczone, czy też nie, można zawsze zapytać stomatologa podczas wizyty kontrolnej.
Czy dokładne mycie może przywrócić biel zębów?
Regularne i prawidłowe mycie i nitkowanie zębów może rzeczywiście pomóc usunąć sporą część nalotu i przebarwień, ale nie usunie tych, które wniknęły już w głąb szkliwa. Żeby uzyskać naprawdę biały uśmiech, polecamy naszym pacjentom wybielanie za pomocą metody jednoseansowej lub nakładkowej.
Czym różni się wybielanie u dentysty od wybielania za pomocą past kupionych w aptekach i drogeriach?
Obecnie na rynku mamy bardzo duży wybór past wybielających, jednak wiele z nich zawiera składniki ścierne: krzemionki, pył diamentowy, sodę, które polerują powierzchnię zębów i usuwają z ich powierzchni osady. Stosowanie tego typu past przez dłuższy czas, może spowodować uszkodzenie szkliwa. Jeżeli ich kilkukrotne użycie daje pacjentowi satysfakcjonujący efekt oczyszczenia i „wybielenia” zębów, to bardzo dobrze. Jednak nie należy takich past stosować na stałe, ponieważ grozi to starciem powierzchni zębów, co objawia się ubytkami na wysokości szyjek zębowych. W szczególności osoby, które mają odsłonięte szyjki zębów, czyli te miejsca, które już nie są ochraniane twardym szkliwem, muszą unikać past ścierających, sprzedawanych jako tzw. wybielające.
Profesjonalne wybielanie w gabinecie stomatologicznym polega na wyzwoleniu prostych, kontrolowanych procesów chemicznych w obrębie przebarwień, które wniknęły w strukturę zębów. Nasze zęby w miarę upływu lat ciemnieją, a dodatkowo nadmiar kawy, herbaty, wina, coli, czerwonych i pomarańczowych soków itd. powoduje, że w mikropory szkliwa wnikają związki organiczne i przebarwiają zęby na ciemniejszy kolor. Działając profesjonalnymi preparatami wybielającymi powodujemy rozłożenie skomplikowanych związków organicznych na CO2 i H2O, a dzięki temu usuwamy te związki spomiędzy kryształów hydroksyapatytu tworzących szkliwo. Chemicznie rzecz biorąc proces jest bezpieczny i przewidywalny. A kolor zębów staje się biały.
Czy usunięcie osadu i kamienia jest konieczne?
Zdecydowanie tak, gdyż zęby, na których znajdują się zanieczyszczenia, nie wybielą się. Nieoczyszczenie zębów przed wybielaniem jest często pomijane, natomiast w DentiMedical zawsze zaczynamy od tego etapu, aby uzyskać najlepszy efekt białych zębów.
Dlaczego zęby ciemnieją?
Przebarwienia na zębach powstają między innymi w trakcie nieprawidłowego rozwoju zębów. Wywołuje je również długotrwałe leczenie antybiotykami z grupy tetracyklin, prowadzone w dzieciństwie. Niektóre osoby mają zęby o naturalnie ciemnym zabarwieniu. Z wiekiem zęby ciemnieją z powodu picia kawy, herbaty, coli, soków, czy też palenia papierosów. Także stare, często nieprawidłowo wykonane wypełnienia oraz uszkodzenia miazgi zęba, mogą mieć wpływ na kolor zębów. Zęby po leczeniu kanałowym („zęby martwe”) mogą zmieniać kolor na ciemniejszy.
Jak długo utrzymuje się efekt wybielania?
Jest to sprawa indywidualna. Efekt wybielania pozostaje widoczny średnio przez 2 lata, co nie oznacza, że u wszystkich po tym czasie powróci barwa wyjściowa. Najczęściej, nawet po takim czasie, zęby będą bielsze niż przed wybielaniem. Istotna jest też tak zwana „biała dieta”, którą zalecamy pacjentom w pierwszych dwóch tygodniach po zabiegu. W tym okresie szkliwo jest szczególnie narażone na ponowne wchłonięcie barwników, a potrawy, takie jak: kawa, herbata czy barszcz, mogą negatywnie wpłynąć na uzyskany efekt wybielania. Również brak zmiany swoich nawyków żywieniowych, tzn. spożywanie dużych ilości mocnej kawy, mocnej herbaty, czerwonego wina, coli, jak również palenie tytoniu, mogą przyczynić się do zmniejszenia efektu wybielania.
Po okresie wybielania można zastosować – zgodnie z zaleceniami naszych lekarzy – wyselekcjonowane produkty, podtrzymujące wynik wybielania. Są to specjalistyczne pasty i żele do zębów z bardzo niskim współczynnikiem ścierania szkliwa oraz wybrane płyny do zębów wybielanych. Po pewnym czasie można zastosować zabieg przypominający (polegający na noszeniu godzinę dziennie przez 2-3 dni szyn do wybielania wypełnionych żelem), pozwalający dłużej i stale cieszyć się białym uśmiechem.
Czy wybielanie zębów jest bezpieczne?
Tak, wybielanie zębów prowadzone pod kontrolą stomatologa jest bezbolesne i całkowicie bezpieczne dla zębów i dziąseł. Jedyną dolegliwością, mogącą wystąpić po zabiegu wybielania, jest przejściowa nadwrażliwość zębów, zwykle ustępująca po upływie 24 godzin. W DentiMedical dodatkowo przed i po zabiegu wybielania stosujemy preparaty znoszące nadwrażliwość, tak aby całkowicie zminimalizować ewentualny dyskomfort. Stosowane przez nas nowoczesne, profesjonalne preparaty wybielające, zawierają składniki minimalizujące nadwrażliwość pozabiegową. Dla zapewnienia optymalnego i bezpiecznego wybielania pacjent powinien zastosować się do zaleceń lekarza lub higienistki stomatologicznej w trakcie i po wybielaniu.
Czy są przeciwwskazania do wybielania?
Tak. Z wybielania powinny zrezygnować kobiety w ciąży i karmiące, osoby chore na epilepsję lub chorobę Parkinsona. Wybielanie zębów jest również przeciwwskazane u osób z bardzo intensywną nadwrażliwością zębów (możliwość nasilenia objawów). Wybielać zęby można po 16 roku życia, kiedy ich rozwój jest już całkowicie zakończony. Jeśli masz wątpliwości, czy kwalifikujesz się do zabiegu wybielania, zapraszamy na konsultację do DentiMedical. Lekarz stomatolog przeprowadzi wywiad oraz badanie, odpowie również na wszystkie pytania.
Czy wybielanie zębów może powodować jakieś efekty uboczne?
W trakcie trwania zabiegu wybielania oraz bezpośrednio po nim, większość pacjentów odczuwa wzrost wrażliwości zębów na bodźce termiczne tzn. na zimno i ciepło. Jest to jednak objaw całkowicie odwracalny, który mija samoistnie po zakończeniu wybielania. W przypadku pojawienia się nasilonej nadwrażliwości pozabiegowej, wykonujemy zabieg fluoryzacji zębów odpowiednimi preparatami, co znacznie skraca okres trwania dolegliwości lub w przypadku osób, u których podejrzewamy taką skłonność, przygotowujemy wcześniej kurację odpowiednimi preparatami. U osób z zębami wrażliwymi na bodźce, w parę godzin po wybieleniu, szczególnie wykonywanym metodą natychmiastową, a więc z użyciem wysokoprocentowych preparatów, może wystąpić uczucie nadwrażliwości, które mija po kilku kolejnych godzinach. Innym niepożądanym skutkiem może być podrażnienie dziąseł przez preparat wybielający, jeżeli pacjent zbyt dużo zaaplikuje go do nakładki. Preparat zamiast kontaktować się z powierzchnią zęba wypływa na dziąsła i zalega tam przez wiele godzin. Takie przypadki zdarzają się niezwykle rzadko, a jeśli już, to oparzone dziąsła goją się w 1-2 dni.
O ile bielsze będą moje zęby?
Efekt wybielania jest sprawą indywidualną. Można uzyskać wybielenie od 5 do 14 tonów według specjalnego kolornika w skali VITA, w zależności od typu zębów. Wybielanie rozpoczynamy od sprawdzenia koloru wyjściowego zębów pacjenta za pomocą wspomnianej skali VITA. Następnie, dla porównania koloru przed i po zabiegu, wykonujemy kilka zdjęć. Dzięki temu razem z pacjentem możemy zobaczyć różnicę i uzyskany kolor ostateczny.
Jakie są wskazania po zabiegu wybielania? Co to jest „biała dieta”?
Przez dwie godziny po zabiegu nie należy jeść i pić niczego, poza wodą mineralną. Aby utrwalić efekt wybielania, przez dwie doby po zabiegu należy unikać pokarmów i napojów barwiących zęby, gdyż w tym okresie szkliwo zębów jest częściowo odwodnione i szczególnie narażone na ponowne wchłonięcie barwników. Należy unikać m. in. kawy, herbaty, czerwonego wina, jagód, czekolady, czerwonych buraczków, barszczu, coli i innych napojów gazowanych, soków owocowych. Zalecana jest tak zwana „biała dieta”, czyli pokarmy nie posiadające barwników. Nie przestrzeganie rygoru „białej diety” może zaowocować utratą efektu wybielania, gdyż częściowo odwodnione szkliwo wraca do stanu sprzed zabiegu intensywnie chłonąc płyny z jamy ustnej. Osoby palące powinny zrezygnować z palenia co najmniej na dwie doby po zabiegu.
Jak wygląda wybielanie nakładowe?
Pacjent ma wykonane w gabinecie wyciski zębów. Na ich podstawie w laboratorium przygotowywane są indywidualne dla niego, cienkie, przeźroczyste nakładki. Otrzymuje je na kolejnej wizycie wraz z zestawem strzykawek preparatu wybielającego o właściwie dobranych dla pacjenta stężeniach w zależności od wrażliwości zębów. Sprawdzamy i przymierzamy nakładki i informujemy, jak należy aplikować żel. Wybielać najlepiej jest w nocy lub nosić nakładki kilka godzin w ciągu dnia. Zwykle już po 2 aplikacjach różnica jest widoczna. Żelu wystarcza najczęściej na około 2 tygodnie. Nakładki służą pacjentowi długo. W razie konieczności można do nich aplikować preparat przeciw nadwrażliwości pozabiegowej. Po roku i po konsultacji pacjent może sobie dokupić 1 strzykawkę preparatu i powtórzyć wybielanie (wystarczą 1-2 aplikacje, by utrzymać efekt). Do nakładek można też aplikować preparaty zawierające fluor, w celu profilaktyki próchnicy. Wszystko oczywiście po ustaleniu ze stomatologiem prowadzącym.
Jak wygląda wybielanie natychmiastowe?
Przed zabiegiem pacjent ma dokładnie oczyszczone zęby. Lekarz smaruje światłoutwardzalnym żelem dziąsła dla ochrony. Następnie preparatem zawierającym ok 30% nadtlenku wodoru, pokrywa zęby pacjenta. Zabieg trwa ok. 45- 60 min. Czasem żeby osiągnąć pożądany efekt, trzeba go powtórzyć na kolejnej wizycie.
Jak wygląda wybielanie zębów natychmiastowe + nakładkowe?
Jest to połączenie wybielania natychmiastowego z nakładkowym. Dzięki takiej kombinacji pacjent ma natychmiast wybielone zęby podczas jednej wizyty w gabinecie, a kuracje przypominające może wykonywać w dowolnie wybranym przez siebie momencie za pomocą nakładek (oczywiście pod kontrolą stomatologa) oraz zastosować je do profilaktyki próchnicy. Z ekonomicznego punktu widzenia jest to najatrakcyjniejsza propozycja.
Czy najpierw wybielić zęby, a później leczyć, czy odwrotnie?
To zależy od dwóch czynników. Jeżeli zęby są bez ubytków („dziur”) i pacjent ma zadbane zdrowe dziąsła i poprawną higienę jamy ustnej, to polecamy najpierw wybielić, a później rozpocząć ewentualną wymianę „starych i ciemnych” wypełnień na nowe, dopasowane kolorystycznie do bieli zębów. Swoim Pacjentom zalecamy poczekać z wymianą wypełnień, aż do momentu ustabilizowania się koloru, tzn. minimum dwa tygodnie po zabiegu wybielania. Natomiast w przypadku, gdy zęby są z licznymi „dziurami” i wymagają leczenia nie powinno się przeprowadzać zabiegu wybielania od razu, tylko zabezpieczyć ubytki próchnicowe, z reguły wykonując wypełnienia tymczasowe, ponieważ jak wspomniano, kolor wypełnień ostatecznych podczas wybielania zębów nie ulega zmianie. Ostatecznie zęby wypełnia się po zakończeniu wybielania i ustabilizowaniu się koloru.
Czy wybielają się wypełnienia i korony protetyczne?
Nie, korony porcelanowe oraz inne uzupełnienia protetyczne nie ulegają wybieleniu. Nieznacznemu rozjaśnieniu mogą ulec jedynie wypełnienia kompozytowe, ale tylko w przypadku, jeśli same były przebarwione na skutek wchłaniania barwników. Wracają one wówczas do swojego podstawowego koloru. Dlatego po wybieleniu zębów może zaistnieć konieczność wymiany wypełnień i uzupełnień protetycznych widocznych przy uśmiechu. Wymianę rozpoczyna się nie wcześniej niż po upływie dwóch tygodni od zabiegu wybielania.
Mam jeden bardzo ciemny ząb, który jest martwy. Jak go wybielić?
Wybielanie zębów martwych, leczonych kanałowo (a jeżeli nie były, to najczęściej wymagają takiego leczenia), wymaga oddzielnego postępowania. Przebarwienia w takich zębach tworzą się w wyniku przenikania od wewnątrz do zębiny barwników krwi, martwej miazgi („nerwu”) zęba i materiału wypełniającego kanał starszej generacji. Ten proces zachodzi wewnątrz zęba, dlatego tam należy działać środkiem wybielającym. Wybielanie tak przebarwionego zęba polega na opracowaniu jego komory i założeniu do środka preparatu wybielającego. Taką wkładkę wymienia się co kilka dni. Leczenie obejmuje od 2 do 5 wizyt w zależności od stopnia przebarwienia korony. Na ostatniej wizycie zakłada się wypełnienie kompozytowe dobrane kolorystycznie.
Czy warto wybielać zęby?
To bardzo trudne pytanie. Wybielanie zębów jest zabiegiem kosmetycznym, nie leczniczym, dlatego na takie pytanie każdy powinien odpowiedzieć sobie sam. Często chcemy zmienić „coś” w życiu, chcemy się uśmiechać białymi zębami, chcemy pewnie rozmawiać z innymi, nie obawiając się szerokiego uśmiechu, i jeśli tego chcemy, to na pewno warto. Jeśli natomiast decydujemy się już na wybielanie, to na pewno warto zainwestować w profesjonalny i nowoczesny system wybielający. Korzystanie ze znacznie tańszych, ale nieprofesjonalnych systemów, bez kontroli stomatologa, bez wiedzy i metodą „na chybił trafił”, sprawia, że pozorna oszczędność często okazuje się być chybioną inwestycją, a konsekwencje takich działań mogą kosztować dużo czasu, zdrowia i… pieniędzy.